Pobaltím a Petrohradem do Moskvy


Carské selo

Jen málo míst v Rusku je spjato s ruskými dějinami a kulturou více než paláce v Carském Selu a Pavlovsku. První z nich připravila pro Petra Velikého jako překvapení jeho žena Kateřina, která ho sem vzala, aby si zdejší krajinu prohlédl a potom, k Petrovu velkému potěšení, mu prozradila, že už mu tady nechala postavit a zařídit dům. I když to Petra dojalo, jeho vášeň pro mořeplavbu ho vždycky táhla do míst, kde byl blízko moři, a tak tady pobývala spíš carevna, když byl Petr mimo hlavní město.

Za vlády Jelizavety a poté Kateřiny II. v letech 1744 až 1796 byly postaveny a rozšířeny palác v Carském Selu i sídlo v Pavlovsku. Středem prvního z nich je obrovský barokní Kateřinský palác, který postavil v letech 1752-1756 Rastrelli. Postupně se stal oblíbeným venkovským sídlem carské rodiny, o čemž svědčí i skutečnost, že první ruská železnice, na které byl zahájen provoz v roce 1837, vedla z Petrohradu právě sem. V roce 1937 bylo Carské Selo přejmenováno na Puškin podle milovaného ruského básníka, který studoval na zdejším lyceu založeném Alexandrem I. V 90. letech minulého století se město i palác vrátily ke svému původnímu názvu.

Množí lidé považují pavlovský park se všemi jeho lesíky, řekami, jezírky, sochami a chrámy za jeden z nejdokonalejších parků v Rusku, zatímco paláce samotné tvoří ostrý kontrast - klasicistní Velký palác v Pavlovsku oproti bohatě zdobenému Kateřinskému paláci v Carském Selu.


Fotogalerie: Carské selo

/album/fotogalerie-carske-selo/obrazek0137-jpg/

—————