Pobaltím a Petrohradem do Moskvy


Novgorod

 

Po prohlídce Carského Sela jsme vyrazili do Novgorodu, kam jsme taky dorazili. Večer se Radek dal do řeči se staršími místními manželi, kteří nám povyprávěli o městě a na závěr i o svatebních tradicích, protože se jim následující den ráno vdávala dcera.

9. den

Ráno jsme vyrazili na prohlídku města - viděli jsme kreml, chrám sv. Sofie, památník Tisíciletí Ruska, Dvorský chrám sv. Mikuláše, Kostel Našeho Spasitele v Ilinu a nádhernou zvonici - zase jsme prohnali brusle a bylo to fajn, protože nám zase ušetřily spoustu času a tudíž jsme navečer mohli vyrazit na Moskvu, před níž jsme nocovali.

Novgorod

Jeho název sice znamená "nové město", ale Novgorod existoval už v 9. století a po šest set let byl nejpokrokovějším uměleckým a politickým centrem Ruska. Dnes je Novgorod znám především díky své historii a architektuře, která patří k tomu nejpestřejšímu a nejkrášnějšímu, co Rusko nabízí. Jeho historický význam dokládá i to, že poté, co byl zcela záměrně zničen nacisty, byl jeho starý kreml jednou z prvních staveb, kterou sovětská vláda nechala rekonstruovat.

V určitém smyslu je to místo, kde začaly ruské dějiny. Bylo tady první trvalé sídlení varjažských Seveřanů (dynastie Rurikovců), kteří vytvořili zárodek ruského státu. Ve 12. století už se město nazývalo "pán Novgorod Veliký" a bylo největším městem Ruska: byl to nezávislý pseudodemokratický útvar, jehož knížata volilo a odvolávalo shromáždění měšťanů a jehož charakteristickými naky se stal výrazný, strohý styl architektury, ikony a byliny (epické básně).

Novgorod byl ušetřen nájezdům Tatarů, kteří uvízli v okolních bažinách, a trpěl především kvůli jiným Rusům. V roce 1477 na něj zaútočil Ivan III. Moskevský a připojil jej k moskevskému knížectví. Když sem Ivan Hrozný vpadl se svými komandy a povraždil v barbarském pogromu 60 tisíc lidí, zlomil městu vaz. Založení Petrohradu ukončilo význam Novgorodu jako obchodní křižovatky.

citace z průvodce Lonely Planet

Další informace o Novgorodu můžete najít pod tímto odkazem


Fotogalerie: Novgorod

/album/fotogalerie-novgorod/obrazek0002-jpg2/
/album/fotogalerie-novgorod/obrazek0003-jpg/
/album/fotogalerie-novgorod/obrazek0004-jpg2/
/album/fotogalerie-novgorod/obrazek0005-jpg2/
/album/fotogalerie-novgorod/obrazek0006-jpg1/
/album/fotogalerie-novgorod/obrazek0007-jpg1/
/album/fotogalerie-novgorod/obrazek0009-jpg2/
/album/fotogalerie-novgorod/obrazek0010-jpg1/
/album/fotogalerie-novgorod/obrazek0011-jpg1/
/album/fotogalerie-novgorod/obrazek0012-jpg1/
/album/fotogalerie-novgorod/obrazek0013-jpg1/
/album/fotogalerie-novgorod/obrazek0015-jpg2/

—————