Pobaltím a Petrohradem do Moskvy


Něvský prospekt

Sovětští komunisté si vzali příliš velké sousto, když přejmenovali hlavní leningradskou tepnu na počest své revoluce na "Prospekt 25. okťabrja". Ani Stalinovi se nepodařilo lidem takové jméno vnutit a pro mnoho lidí Něvský prospekt je a vždy bude nejznámější ulicí v Rusku. Tento bulvár je 4,7 km dlouhý a vede od Admirality až ke klášteru Alexandra Něvského, podle kterého je také pojmenován. Dva a půl kilometru dlouhý úsek samým centrem, od Admirality k Moskevskému nádraží je kypící rušnou třídou, hlavní nákupní zónou a centrem zábavy a pouličního života. Prodírat se po Něvském prospektu patří základním zážitkům z Petrohradu.

Něvský prospekt byl založen v prvních letech výstavby města jako začátek hlavní silnice do Novgorodu a brzy se na něm objevilo mnoho krásných domů, náměstí a mostů. Vybočení tohoto prospektu nebylo záměrem - ti, kdo stavěli silnici z Novgorodu, si to prostě nespočítali úplně správně a když se dvě pracovní čety setkaly (na dnešním náměstí Povstání), asi se někdo musel docela červenat ...

Na počátku 20. století byl Něvský jedním z nejvelkolepějších evropských bulvárů. Jeho chodníky byly dlážděné kostkami a uprostřed vela dráha pro tramvaje tažené koňmi (Rusko bylo čtvrtou zemí na světě, která něco takového měla). Po obou stranách byla vydlážděna dřevěnými bloky, které měly tlumit zvuk koňských povozů - taková inovace byla nejspíš první svého druhu na světě a díky ní se Něvskému prospektu říkalo nejtišší třída Evrop. Dnes je tu poněkud hlučněji - provoz tady hřmí v šesti pruzích.

Na Něvském uvidíte lidský život ve všech podobách - pouliční prodavače, žebráky, náboženské a politické fanatiky, kteří se snaží přesvědčit ostatní o své pravdě, zamračené nakupující, lidi prodávající zvířecí mazlíčky a boty i nové zbohatlíky plující z jednoho butiku do druhého, aniž by věnovali ostatním jediný pohled.

Čerpáno z průvodce Lonely Planet


Fotogalerie: Něvský prospekt

/album/fotogalerie-nevsky-prospekt/obrazek0019-jpg1/

—————