Pobaltím a Petrohradem do Moskvy


Petrodvorec

Nejúchvatnější z carských paláců v okolí Petrohradu nechal postavit Petr Veliký, nicméně na vytváření ohromujícího komplexu, který můžete vidět dnes, se vytrvale podíleli i jeho následovníci. Podobností s francouzskými Versailles je tady spousta a důvod není těžké najít - jen rozměry hlavního paláce a jeho pohádková zahrada byly velmi ovlivněny letní rezidencí Ludvíka XIV., ačkoli její dominanta, tedy Velká kaskáda, je dílem Petrovým. Petrodvorec je sice pro petrohradské turisty nejoblíbenější destinací jednodenních výletů.

Obrovský palác a zahrady, které dnes vidíte, připomínají jen vzdáleně původní domek, který si Petr nechal postavit, aby mohl dohlížet na výstavbu námořní základny v Kronštadtu. Místo se mu tak líbilo, že si nechal postavit zámeček Monplaisir a potom celou řadu dalších paláců na území původně zvaném Petěrgof; v roce 1944 (ihned po prolomení blokády) byl přejmenován na Petrodvorec. Všechny stavby jsou obklopeny nádherným souborem fontán fungujících na principu samospádu, které dnes návštěvníci paláce obdivují ze všeho nejvíc.

Petrodvorec zanechali za druhé světová války německá vojska v podstatě v troskách (to, co je vidět, bylo z velké části postaveno znovu, protože hlavní palác byl zcela vypleněn a zůstalo z něj jen několik zdí), nicméně největší škodu utrpěl (podle novějších historických poznatků) při bombardování sovětskými letadly v prosinci 1941 a lednu 1942. Hitler, který se musel vzdát naděje na pořádání novoroční oslavy vítězství v leningradském hotelu Astoria, měl v úmyslu uspořádat namísto toho večírek tady a podobně jako pro večírek v Astorii si nechal vytisknout pompézní pozvánky. Aby mu Stalin takové plány zmařil, nařídil těžké letecké bombardování celého paláce.

čerpáno z průvodce Lonely Planet


Fotogalerie: Petrodvorec

/album/fotogalerie-petrodvorec/obrazek0083-jpg1/
/album/fotogalerie-petrodvorec/obrazek0086-jpg1/
/album/fotogalerie-petrodvorec/obrazek0088-jpg/
/album/fotogalerie-petrodvorec/obrazek0089-jpg/
/album/fotogalerie-petrodvorec/obrazek0090-jpg/
/album/fotogalerie-petrodvorec/obrazek0091-jpg/
/album/fotogalerie-petrodvorec/obrazek0092-jpg/
/album/fotogalerie-petrodvorec/obrazek0093-jpg/
/album/fotogalerie-petrodvorec/obrazek0094-jpg/
/album/fotogalerie-petrodvorec/obrazek0095-jpg/
/album/fotogalerie-petrodvorec/obrazek0096-jpg/
/album/fotogalerie-petrodvorec/obrazek0097-jpg/

—————