Pobaltím a Petrohradem do Moskvy


Palácové náměstí

O tom, kde leží srdce Petrohradu, není sporu - a ačkoli už dnes není skutečným centrem, jen málokdo pochybuje, že tento rozlehlý prostor, kde se Něvský prospekt střetá s Něvou a Palácovým nábřežím, je docela prostě jedním z nejkrásnějších náměstí na světě, z něhož i téměř sto let po konci romanovské dynastie dýchá záliba carů ve velkoleposti.

Nejpůsobivější je samozřejmě neuvěřitelný zeleno-bílo-zlatý Zimní palác s rozmařilou nádherou rokokových sloupoví, oken a nik zdobených řadami soch v nadživotní velkosti. Někdejší rezidence carů je dnes největší částí Ermitáže. Nejlepší je na náměstí i k paláci jít z ulice Bolšaja morskaja, odkud je pohled na tento architektonický soubor obzvlášť působivý.

9. ledna 1905, na krvavou neděli, stříleli carské jednotky do dělníků pokojně shromážděných na náměstí, a tím vyvolaly revoluci roku 1905. A právě na Palácovém náměstí se odehrál tak přehnaně vypodobnělý útok lidu na Zimní palác v říjnu 1917.

Na náměstí stojí Alexandrův sloup, vysoký 47,5 metru, jejž vytvořil Montferrand v roce 1834. Je oslavou vítězství nad Napoleonem v roce 1812 a nese jméno Alexandra I. Když fouká vítr, není možná od věci se zamyslet nad tím, že sloup drží na piedestalu jen díky gravitaci!

Budova bývalého Hlavního štábu ruské armády (postavena 1819-29) vytváří křivku kolem jižní strany náměstí. Je neuvěřitelných 580 m dlouhá a tvoří ji dva bloky spojené oblouky nad ulicí Bolšaja Morskaja. Oblouky korunuje triumfální vůz vítězství, další pomník napoleonským válkám. Na Silvestra 2000 dopadly některé z petard odpálených rozjařenými obyvateli na převážně dřevěné sochy a způsobily dalekosáhlé škody, průčelí budovy pak několik let zakrývalo lešení.

Tolik průvodce Lonely Planet


Fotogalerie: Palácové náměstí

/album/fotogalerie-palacove-namesti/obrazek0020-jpg1/
/album/fotogalerie-palacove-namesti/obrazek0021-jpg/
/album/fotogalerie-palacove-namesti/obrazek0023-jpg1/
/album/fotogalerie-palacove-namesti/obrazek0025-jpg1/
/album/fotogalerie-palacove-namesti/obrazek0062-jpg1/
/album/fotogalerie-palacove-namesti/obrazek0140-jpg/

—————